Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

אמא מתי נגיע


בס"ד

נסיעה למירון

אמא, מתי נגיע?אתן ודאי מזדהות איתי, שאחרי שטרחתן הרבה כדי לנסוע לטיול, קצת עצוב לשמוע את השאלה הזו, בין בתחנה ובין בהמשך הנסיעה. כדי להפוך את הדרך הארוכה ממעמסה שאין להימנע ממנה לשעות של קורת רוח ובנייה, העליתי רעיונות לחידונים המפתחים חשיבה. הם מתאימים לשתי שכבות גיל. גם בת בכורה יכולה לחוד אותם במושב מרוחק באוטובוס לאחיה הקטנים.


אכן, את הדרך יש להכין כמו שעור בבית הספר אלא אם יש לך דמיון שופע במיוחד. יש כאן רק אחד עשר רעיונות, ונקוה שבהמשך נעשיר אותך ברעיונות חדשים.

מתוך הערכה עמוקה כלפיכן, כתבתי גם תשובות…


חידון א’:

את אומרת שלשה דברים והילדים – לפי תור – צריכים לומר לפי איזה סדר סידרת אותם. לדוגמא:


מחט, עפרון, מקל של מטאטא (לפי הגובה)


יתוש, חתול, פיל (לפי הגודל)


תינוק, בחור, אבא (לפי הגיל)


נוצות, מזלגות, אבנים (לפי המשקל)


קוביות קרח, מי ברז, מגהץ פועל (לפי טמפרטורה)

חידון ב’:

תאר/י לך שעיניך מכוסות ואין לך אפשרות לראות. באיזה חוש היית יכול/ה להשתמש על מנת להבחין במה שאמא אומרת (כהקדמה יש למנות את החושים: ראיה – שנפסלה, שמיעה, מישוש, טעם, ריח). לדוגמא: עוגה טרייה – ריח, משאית מתקרבת –שמיעה, מסור- מישוש זהיר, תרנגול מקרקר – שמיעה, חומר ניקוי – ריח, וכדומה.


חידון ג’ – סבה ותוצאה:

אמרי משפט שיש בו סבה ותוצאה, ועל הילדים לומר מהי הסבה ומהי התוצאה. לדוגמא:


יעקב הצליח במבחן כי למד היטב. (סבה – למד היטב, תוצאה – הצליח במבחן).


הילדים לא רצו לחזור הביתה כי נעמה להם השהות בפארק.


שמואל נפל מהנדנדה ונקע את רגלו.

אבא קנה את ארבעת המינים כיון שחג הסוכות קרב.


חידון ד’:


אותו המשחק, אלא שעל הילדים לומר את הסבה / סיבות:דינה לא קפצה בחבל כי…אבא חזר הביתה מוקדם כיון…הילדים נהנים מהנסיעה כי…


חידון ה’:


משחק דומה אך פשטני יותר, המדבר על פעולה מוקדמת ומאוחרת (מתאים לקטנים מאד). לדוגמא:


לפני השינה צחצח רפאל את שיניו (-קודם צחצח, אח"כ הלך לישון).


האוטובוס איחר וברכה הגיעה ללמודים מאוחר.

יוסי שיחק תופסת בשמש והחל להזיע.


חידון ו’:

לספר סיפור ובו לשלב משפטים בלתי הגיוניים. על הילדים להתריע על כל משפט כזה. לדוגמא:בנות משפחה אחת בילו יום חופש בים. הן ישבו על כורסאות הקטיפה היקרות (לא!) וצפו בים. הן ראו מרחוק אניה עם תורן גבוה, וגם ספינה העשויה ופלים מצופים (לא!). האניה טפסה לשמיים (לא!) והילדות החליטו לבנות ארמון בחול. הן טפטפו וטפטפו ויצא ארמון מקסים. מפתח הארמון יצאה נסיכה (לא!). הן סגרו בצדפים את פתח הארמון, ואז הצדפים הפכו מוזהבים (לא!) וכו’.


אם את לא הטיפוס כדי להמציא סיפור, תוכלי לשחק במשפטים בודדים:הילד בכה כי נפל במדרגות (יכול להיות).הדסה טפסה עד השמש (לא יכול להיות).שני מלאכים מלוים את אבא הביתה בליל שבת (מציאות).בגינה גדלו צמחים מוזהבים (דמיון).


חידון ז’ – משחק השערות:


את מספרת על מציאות בלתי מובנת והילדים צריכים לנסות להסבירה. מתאים לתרגול לימוד זכות, ויכולות להיות השערות רבות.שכנתי לא הלוותה לי קמח כיון…אמא לא העירה אותי כרגיל בשעה 7:00 כיון…דינה באה לא מסורקת לפעילות בשבת כיון…סבתא של בתיה אכלה בצום ט’ באב כיון…חידון ח’ – לקטנים:סירה שטה ב-מטוס טס ב –כלב גר ב-תרנגולות גרות ב-מצות אוכלים ב –יושבים בסוכה ב-שולחים משלוח מנות ב-חידון ט’ – לקטנים:אמא עורכת שולחן לסעודת שבת ומונה את הדברים הנחוצים, אבל מבלבלת בתוכם גם כאלה שאינם שייכים, ועל הילדים להתריע.צלחות, מלחיה, מסור (!), כפיות, סכין לחיתוך לחם, עפיפון (!), מפיות, דבק(!),מזלגות, בולים (!), סכינים, יין, מגרפה (1) וכו’.


חידון י’:יש לציין בן זוג מתאים, כגון:חוט תפירה – בגד קרוע, מחט.מנעול – מפתח.שרוך – נעל.מברשת שיניים – משחה.מחדד – עפרון.קרש גיהוץ – מגהץ.חידון י"א:על הקטנים לציין לאיזו קבוצה מבין השתיים או שלושה שאמרת שייכים העצמים שנקבת בשמם. לדוגמא: כלי תחבורה, בגד, האות "ר’" – רכבת, גרביים. האות "ם" – כובע שמש, בגד ים, סירה, אופנוע. וכו’.כשיש שתי קבוצות המשחק לקטנים. ארבע קבוצות דורשות ריכוז גבוה יותר.רעיון נוסף שאינו מתאים לנסיעה הוא משחק מאד מהנה בישיבה משפחתית. ילד אחד יוצא החוצה, וכל הנשארים אומרים עליו מחמאות. כאשר הוא חוזר ההוא שומע מאבא או מאמא כל מחמאה, ועליו לחשוב מי יכול היה לאומרה עליו. משחק זה מחזק את הבטחון והדימוי המשפחתי החיובי והוא מכריח אחים עוינים למצוא נקודות טובות באח מתחרה.לעניות דעתי אין פה בעיה של גאוה, כי אחרי כל מחמאה אפשר לציין עד כמה אפשר לעשות עם מבחר תכונות וכשרונות ברוכים שכאלה. אל נא תרמזו שאינכם מרוצים מהקיים!לדוגמא: אצלנו ציינו לשבח את אחד הילדים, שהוא, בין היתר, "אוהב חיות". מחמאה?! נו, כן. ציינתי שהוא יוכל לעשות תכלת לציצית כי העיסוק בחלזונות מתאים לו. ובכן, גם זו מחמאה…הנסיעות והטיולים ממשיכים עוד קצת, ועלינו לחדש מלאי חידונים לפיתוח החשיבה כדי שתעבור הנסיעה בנעימים. האמת היא, שמן החלון נשקף נוף, שעם קצת הסבר יכול להיות לא רק יפה – אלא גם מעניין. אחרי הכל, למודי הטבע בתלמודי התורה שלנו לא כל כך מפותחים ויש בהחלט מה להוסיף. בטיול האחרון שלנו (חויה טריה) למדו הילדים מהי חממה ולמה צריך אותה, מהם עצי מחט וקצת הסברים על עלים בכלל (מה זה כלורופיל, מי יודעת?), על עצים ושיחים מטפסים (כגון גפן שראינו), על צורות שונות של עננים וכו’. ובכל זאת – נחזור לחידונים. חידון י"ב – לקטנים:מה מתוך הרשימה נכנס אל תוך קופסת גפרורים / דלי / כל מיכל אחר שתבחרי: סולם, חוט תפירה, תפוז, עפרון, מזוודה, תוכי, ג’ירפה, וכו’. אם תרצי לסבך נסי: 2 נעליים, 3 חתולים עם סרט אדום, סבתא וכו’.


חידון י"ג – מציאת חרוזים:הקטנים ימצאו מלה מתחרזת והגדולים שתי שורות "שיר". בלון – חלון, קרון, מלון וכו’. גמל – חשמל, כביש – עכביש,ציפור – דחפור וכו’.חידון י"ד – דעות ועובדות (מגיל 7 – 6 ומעלה):אמא אומרת משפט בו מוצגת דעה או עובדה, ועל הילדים לקבוע מה הם.דעה – שיכולים גם לחשוב אחרת על אותו דבר.עובדה – מציאות שאין לחלוק עליה.לדוגמא:כבשה לא טורפת ילדים – עובדה.התינוק של השכנה מתוק – עובדה.דניאל ילד טוב – דעה.סבתא אופה עוגת דבש – עובדה.


חידון ט"ו – לגדולים:הציגי בעיה ובקשי מהילדים לפתור אותה. תקבלי הצעות שונות ומשונות. לדוגמא:


1. נסעת לעיר אחרת ואבדת את הכרטיסיה. אין לך כסף. מה תעשה/י?


2. הילקוט שלך נקרע בבית הספר, וכל החפצים נפלו. כיצד תביא/י אותם הביתה?


3. הלכת לקחת את משקפיך מתיקון בחנות במרכז העיר. ליד פתח החנות רבץ כלב גדול ישן. מה תעשה? (לא להכנס לחנות אינו פתרון).חידון ט"ז – מציאת יוצא דופן:הרבה תשובות יכולות להתקבל אם הנימוק שבצידן הגיוני. לדוגמא: פיל – ג’ירפה – חתול: חתול – כי הוא טורף יחיד. ג’ירפה – כי היא טהורה יחידה. פיל – כי אין לו פרוה.פלפל – אפרסק – מלון: אפרסק – כי יש לו רק גרעין אחד. מלון – כי קליפתו אינה ראויה לאכילה, כי הוא הגדול ביותר.


חידון י"ז – דיני קדימה בברכות (מתאים לאבא):לפניך תמר, יין ועוגה – על מה תברכי קודם? fנסיעה טובה!!!

0 תגובות

Comments


bottom of page