Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

תל-אביב מתעוררת? בעלי תשובה רצים למועצה | ynet ידיעות


לכידה

מערכת הבחירות המוניציפאלית למועצת העיר תל אביב מתקנאת כנראה באחותה הירושלמית, וגם היא תופסת תאוצה לאחרונה. מחר (ג’) תגיש את מועמדותה לעיריית תל אביב רשימה חדשה – “רוח יהודי”- מפלגה המורכבת רובה ככולה מבעלי תשובה תל אביביים.

“זו בשורה חדשה” אומר ל-ynet רוני איילון, מי שעומד מאחורי היוזמה וניצב בראש הרשימה. “יש לבעלי תשובה מה להגיד גם בתחום ההנהגה. בעלי תשובה יכולים לתת איזשהו מימד חדש של חיבור עם המציאות ויצירתיות אמנותית ודתית, אך בתוך העולם הזה של האמונה”.

קהל היעד שלהם, אומר איילון, איננו סקטוריאלי והם אינם מתכוונים לדאוג לדתיים בלבד, אלא לפעול למען חיזוק הרוח היהודית בשביל כלל הציבור כולו, כדבריו, “כחלק מפעילות שאנו עושים כבר הרבה שנים, אנו רוצים לנסות לאפשר גישה לכל יהודי אל היופי של היצירה היהודית, לתת לכך אחד את האפשרות לגשת אל המקורות ולקחת מהם בעצמו את מה שהוא רוצה”.

התרבות במרכז

אז כל מי שאפשרויות הבילוי בעיר ללא הפסקה, התחילו לשעמם אותו והוא מחפש תרבות יהודית אותנטית, פסטיבלים והופעות בניחוח שולי רנד והבנאים, ולא רק בילוי בפאבים ודיסקוטקים אפלים, מוזמן כעת לנשום לרווחה. זהו בדיוק עיקרו של המצע של הרשימה החדשה – תרבות יהודית.

“המצע שלנו לא מדבר על מוסדות אלא על ניסיון להפיח יותר את הרוח היהודית בתל אביב, לעשות פסטיבלים של תיאטרון וקולנוע ומוזיקה יהודית. יש עוד עשרות כמו שולי רנד ואהוד בנאי שאנו מכירים מתוך העבודה שלנו במרכזים (שורשים, ראש יהודי, מודעות וכו), שאין להם איפה לבטא את הכישרונות היצירתיים שלהם כי אין מקומות לכך. אצלנו למרכזים מגיעים המון אנשים שמחפשים תרבות יהודית , ולאו דווקא תורה ומצוות. יש קהל מאד גדול שמחפש את התרבות הזו, ואנו רוצים להראות שהתרבות הזו היא לא פחות חשובה ונצרכת בקהל מאשר האופרה או בית ליסין”.

המועמדים המרכיבים את הרשימה החדשנית מגוונים והם מגיעים מקהילות שונות בעיר תל אביב. כך נוכל למצוא שם למשל את שחר ולנר, עו”ד מצליח בתחום הקניין הרוחני, את שחר בלומנטל, זמר, שחקן ומנהל תיאטרון הבובות “ליליפוט”, את רועי דולב, מורה, ואת סגן אלוף לוי ליאור גוטמן, שממש עכשיו השתחרר מצה”ל. איילון עצמו הוא מטפל מומחה לרפואה אלטרנטיבית, יוצא סיירת מטכ”ל.

“אנחנו לא רשימה של בעלי תשובה או למען בעלי תשובה” ממהר איילון להדגיש, “אלא זו רשימה שבה אנו פונים לכל אדם ואדם. יש המון אנשים בתל אביב ובארץ כולה שמרגישים קשר עם הנשמה היהודית שלהם ועם בורא עולם, אך הם לא מרגישים שייכות לעולם הדתי והחרדי כפי שהוא נראה היום, והמטרה שלנו היא לתת אלטרנטיבה , גם מבחינה השתייכותית וגם מבחינה הנהגתית. המטרה שלנו היא לחזק את הנקודה שת התרבות והעוצמה היהודית, ובנקודה הזו ישנם הרבה אנשים שירצו להשתייך”.

איילון מספר כי היוזמה עלתה במוחו, לאחר פניות רבות שקיבל מאנשים שביקשו לנצל את האפשרות שיש בחירות כי אף אחד לא דואג לתרבות היהודית בתל אביב. “אנשים סיפרו לי שיש עכשיו מפלגה חדשה בתל אביב, “תנו לחיות”, ואמרו למה שלא נעשה משהו למען הצד היהודי שלנו. אם אפשר לתת לחיות, עם כל החשיבות שבעניין, אז בטח אפשר לתת גם לדברים קצת יותר חשובים וערכיים”.

מדוע לא להצטרף למפלגה דתית קיימת?

“מלכתחילה הסיבה שלא הצטרפנו למפלגה דתית קיימת היא משום שאנחנו דואגים לכלל ישראל ולאו דווקא לציבור הדתי. האינטרסים שלנו הם כלליים ולא סקטוריאליים פנימיים, ולכן חשוב היה לנו לקבל הגדרה עצמית נפרדת. אך יכול להיות שכדי לא לגרום לפילוג ולקרעים בתוך הציבור הדתי, נמצא את הצורה הנכונה שבה נוכל מצד אחד לשמור על הזהות שלנו כגוף שיחזק את התרבות היהודית בתל אביב אך בכ”ז לא לעשות מלחמות עם הגופים הקיימים” הוא אומר.

בעיר תל אביב צצים בשנים האחרונות מרכזים רבים למודעות ותרבות יהודית, לצעירים חילונים שרוצים לטעום מעט יהדות באווירה פתוחה ולא מחייבת. שורשים, ראש יהודי, מודעות, הם רק חלק מהם. אילון ואשתו עו”ד נורית איילון הירש, בעצמם מנהלים כבר 7 שנים את מרכז “שורשים” המפורסם, מרכז לצמיחה רוחנית מחודשת, המציע הרצאות מגוונות של רוחניות בניחוח חסידות, והוא דמות מוכרת ואהודה בקרב הצעירים, חילונים ודתיים כאחד. “הרבה חבר’ה חילונים וגם דתיים לאומיים מחפשים את הנקודה היהודית שלהם ולאט לאט מגלים אותה, יש היום חיפוש של דרך ומנהיגות חדשה”.

“אנו רוצים להתארגן גם ברמה הכלל ארצית, לא רק בתל אביב” מסכם איילון, “כהכנה למה שאולי מתעתד לקרות לנו בשנה הקרובה”. מישהו אמר בחירות?

0 תגובות

Comments


bottom of page