Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

אתה גיבור | הר’ ימימה מזרחי

עודכן: 3 במרץ 2022פרשת נֹחַ | הר’ ימימה מזרחי

ברוכות הנמצאות צוות הלומדות הכי תותחי בעם ישראל!

אנחנו מתחילות היום את זמן החורף אנחנו בחודש חשוון ואני מגלה לכן שזה החודש הכי אהוב עלי בעולם. 

לא צריך לבשל …לפנות…. אבל בגלל האין שבו בגלל המר חשוון שלו. בכל יום בחודש הזה צריך לשאול כך אומר הבני יששכר אימתי תבוא מר? מר זה המשיח מתי תבוא ולמה בחודש הזה. כי בחודש הזה נבנה בית המקדש וכולם חיכו ששלמה יעשה חנוכת בית, אך הוא עשה רק שנה לאחר מכן, בכסליו.

אמר הקב”ה לחודש הצמא הזה, אתה נשארת בלי חג כדי שבכל יום תוכל לצפות לגאולה אמיתית לא יהיו לך תירוצים של חגים.

אני רוצה לפסוע איתכם בשבילים של החודש המהמם הזה, וכך כתוב בספר של רבי משה בן מכיר “ומי שירא פוחד מפחד לילה יתן הערבות של חג הסוכות בכר שלמראשותיו או שיחביא אותן וכשיהיה בדרך ויקלע לפחד או לסכנה .. יזכור היכן הניחן וינצל.

מה זה הסגולה הזו? קראתי את דבריו של הרב אברהם סתיו בנוגע לסיפור סינדרלה, הדבר כי חשוב שעשתה סינדרלה הוא שלקחה את נעל הזכוכית האחת ושמרה אותה בארון. למה? כדי להאמין שפעם היית נסיכה ופעם היה לך אור גדול. היא עדיין מנקה אבל מנקה בצעדי ריקוד כשהיא רק נזכרת שיש לה בארון נעל זכוכית.

כשיום יבוא והנסיך ישים לה את נעל הזכוכית.

אומר הרבי מרוז’ין בכל פעם שתחווי דאגה תעשי דבר אחד וקומתך תזדקף תזכרי איך עמדת בבית הכנסת בנעילה ואמרת “ה’ הוא האלוקים”. ברגע שהסצנה הזו תעלה שוב בזכרונך את תזכרי שיש לך כזו צדיקות וכזו נסיכות. לזכור את נעל הזכוכית הזו.

מזלו של החודש עקרב, זו חיה שלפי חז”ל כשבנ”א מתפלל שמונה עשרה עקרב כרוך על עקבו יפסיק. עקרב זו סיבה להפסקה בתפילה. מגיע ר’ צבי אלימך מדינוב ואומר עקרב ר”ת-עקרת הבית. זו אמא רחל שחופה מעל החודש הזה ואומרת לך זה חודשים סוערים, עכשיו מתחילה השנה האמיתית, האקדמית, העבודה.

וכמו שאומרת זלדה המשוררת: ורק המחשבה על אלוקים היא אי במערבולת. אי. י”א חשוון יום פטירת רחל.

העיקר זו התפילה שלך ואל תתני לאף אחד לנשל אותך מזה. תיבת נח זו התיבה של התורה והתפילה. והיא אי במערבולת.

השבוע פטירתם של שני ענקי עולם, הראשון הוא הרב קלונימוס מפיאצ’סנה. קוראים לחיבור שלו אש קודש. כותב דניאל רייזר שהוציא את כתביו וכתוב ארץ מטוהרה היא לא גושמה ביום זעם. במבול הייתה ארץ אחת מטוהרה, היא לא גושמה לא ירד גשם כשה’ כעס על עמו וכשחזרה היונה עם עלה של זית אותו הביאה מהארץ שלא גושמה.

פירוש למבול-בלבול בלות, מובלת. קחי לך. זו ארץ לא גושמה, היא במערבולת ואיך היה לך כוח להרים את עצמך וללכת אל התיבה כאן בנווה צדק, לבוא ולשמוע דברי תורה.

אני רוצה משהו עכשיו לנשמה שלי, דווקא בשבוע של ארץ מטוהרה.

מה יש בה בתורה. שמפייס כל כך.

כשנולד נוח כתוב זה ינחמנו וגם על ה’ נכתב וינחם ה’. למה העולם צריך נחמה אחרי פרשה אחת סה”כ?

למה בראת עולם שצריך כל הזמן נחמה? ואומר רבי ירוחם ממיר: תדעי לך שמהשנייה שנברא העולם מה שאת רואה בעניים זה עולם ש ליסטים. מי שיודע לדרוש את שלו מקבל, ומי שלא נשאר מאחור…

מתי השם אומר שהוא לא רוצה את עולמו? “ויקחו את הנשים מכל אשר בחרו” אבל היא לא בחרה בך…

וזה מה שקורה בפרשת נוח. אומר ה’ אני לא רוצה את העולם הזה יותר.

ר ירוחם ממיר אומר אדם אין לו ידיעה משום סדר בעולם הוא נולד ורואה ש”מאן שאלים גבר”. מי שמנצח זה החזקים….

ומי שלומד בכל שבוע את פרשת השבוע יראה לפתע איך מתפייס עם עוולות העולם כי רואה את הראשית איך ממשיכה מידי שבוע עד לאחרית. ורואה איך הכל מיושב על מקומו… ורואה שהחיים הם מהלך הוגן והבריאה איננה הפקר…

שמעון הצדיק נפטר ביום הזה. היה משיירי כנסת הגדולה, לאחר שנגמרה הנבואה היו מגיעים עליו.

ואמר להם, תפסיקו לשאול אותי איך נעמוד בזה תצאו מהכנסת הקטנה ותשאלו איך העולם עומד בזה.

על שלושה דברים העולם עומד תורה עבודה וגמילות חסדים. ר”ת געת. מי שרוצה לגעת בקב”ה זו הדרך היום. תפסיקו להיות מרוכזים בעצמכם ותהיו אכפתיים לעולם.

חודש חשוון מלמד אותנו על כל צדיקי החודש, שמעון הצדיק, הרב עובדיה יוסף, הרב קרליבך, הרב שך,  הרבי מפיאצ’סנה ועוד הרבה. והכוח שלהם היה שהם היו צדיק-תמים, אנשים שאכפת להם מהעולם. אנשים אקולוגיים. ובראשם אמא רחל הסביבתית. ואי אפשר להיות צדיק בלי להיות תמים, לא מאמינה באנשים שמשקיעים את עצמם בחוץ אך בבית בכלל לא…צריך את שניהם.

ומה נקבל מזה שנהיה אקולוגים ודואגי סביבה? את החן. כך אמר ה’ לנח כששאל כיצד יצליח לשכנע אנשים להיכנס לתיבה, אומר לו ה’ בזכות החן, בזכות הכריזמה שלך.

נח איש צדיק תמים בדורותיו, למה התוספת בדורותיו? זו הסביבה. הדבר שהכי משפיע בעולם זה הסביבה. כשהסביבה משפיעה עלייך, תיהי את סביבה שמשפיעה על אחרים את אורך הענק.

אנחנו אומרים לקב”ה, אתה גיבור…מחיה מתים, רב להושיע… את נותנת לקב”ה סיקור אוהד ומתחיל לרדת גשם, ובכל פעם שיורד גשמי ברכה הוא מתגבר על המון כעס, כי הוא יכול לשטוף את העולם במבול. “אתה גיבור”. מתגבר.

למה נענשו בטיפה של גשמים כי הטיפה דומה לגלגל העין, וברגע שגבר לא מעריך את מה שקיבל ומביט החוצה מגיע עונש.

כתוב שאחרי המבול אמר ה’ אני לא אשחית יותר את העולם ונותן לנו עונות. לפני המבול לא היו עונות. למה המסקנה של המבול היא לתת לנו עונות. אומר ה’ רק אשה שחווה עונה וסוף עונה, תהיה בן אדם צמא. בן אדם מתפלל. כי כשהעולם נוח זה האויב הכי גדול של התפילה. רק כך תיהי בן אדם צמא ומתפלל ונושא את עניו לשמים.

מר חשוון-אל תעזבי את התפילה היא תפייס אותן בכל פעם מחדש.

0 תגובות

Comments


bottom of page